Henna

  1. Czym jest henna?
  2. Jak henna farbuje?
  3. Dlaczego henna koloruje różne części ciała na różne kolory?
  4. Dlaczego tatuaż ciemnieje po zmyciu pasty?

Czym jest henna?

Henna (Lawsonia inermis) to roślina rosnąca w obszarach tropikalnych. Henna jest używana to ozdabiania ciała i farbowania włosów kobiet i mężczyzn w wielu krajach od tysięcy lat. Do malowania i farbowania używa się sproszkowanych liści.

Jak henna farbuje?

Henna jest naturalnym barwnikiem dającym kolor od jasnopomarańczowego do ciemnobrązowego. Składnikiem aktywnym jest lawsone (hennotannic acid), który wiąże się z keratyną występująca we włosach, paznokciach i najbardziej zewnętrznej, wierzchniej warstwie naskórka (stratum corneum).

Jeśli nałożymy hennę na skórę, barwnik wniknie do tej warstwy naskórka; nie jest to bolesny zabieg, nie wkłuwamy się w skórę tak, jak w przypadku permanentnych tatuaży. Tatuaż z henny zostanie na skórze do momentu, gdy zabarwione komórki nie złuszczą się w naturalnym procesie.

Dlaczego henna koloruje różne części ciała na różne kolory?

Henna najlepiej farbuje twardy, gruby, suchy, i zrogowaciały naskórek – dlatego na naszych piętach kolor tatuażu będzie bardzo ciemny, w przeciwieństwie do np. tatuażu na szyi.

Najcieńsza warstwa stratum corneum występuje na czole, policzkach, uszach, szyi. Tatuaż z henny utrzyma się od kilku dni do tygodnia i nigdy nie będzie ciemny.

Średnia warstwa stratum corneum występuje na ramionach, klatce piersiowej, brzuchu, plecach i pośladkach. Tatuaż z henny utrzyma się tu od 7 do 10 dni i będzie jasnobrązowy.

Gruba warstwa stratum corneum występuje na udach, łydkach i przedramionach. Tatuaż z henny utrzyma się od tygodnia do dwóch tygodni i będzie brązowy.

Najgrubsza warstwa stratum corneum występuje na dłoniach i stopach, tutaj tatuaż z henny może utrzymać się nawet ponad dwa tygodnie i będzie miał ciemnobrązowy kolor.

Na poniższym zdjęciu widać te różnice:

henna stain in hands
źródło: www.hennapage.com

Dlaczego tatuaż ciemnieje po zmyciu pasty?

Kiedy zmyjemy pastę ze skóry, tatuaż utleni się i w rezultacie ściemnieje. Tak samo dzieje się, gdy np. przetniemy jabłko i zostawimy je na powietrzu – również ściemnieje.

 

/źródło: www.hennapage.com

 

Przeczytaj więcej o hennie:

„Henna na dobre i na złe” na stronie www.biotechnologia.pl