Pielęgnacja

  1. Pielęgnacja tatuażu z henny
  2. Pielęgnacja tatuażu z jaguy

Henna

Henna (pasta) schnie na skórze ok. 20-30 minut, do tego czasu łatwo ją rozmazać, należy więc unikać kontaktu z ubraniem.

Kolor tatuażu będzie ciemniejszy, jeśli zostawimy hennę na skórze tak długo, jak to możliwe, najlepiej, gdy pójdziemy z nią spać i zdrapiemy następnego dnia. Miejsce, gdzie henna została nałożona, można zabezpieczyć owijając je papierowym ręcznikiem i folią spożywczą; zdarza się, że henna „odbija” się na innych częściach ciała lub pościeli.

Pastę najlepiej zdrapać ze skóry, tak żeby tatuaż miał kontakt z wodą jak najpóźniej. Początkowo, wzór będzie koloru pomarańczowego, i będzie ciemniał przez następne 2 dni do brązowego. O tym, dlaczego tak się dzieje, przeczytasz tutaj. Kolor tatuażu zależy również od rodzaju skóry, wieku, ciepła skóry i tego, czy na skórę został wcześniej nałożony np. balsam do ciała (balsamy blokują barwnik znajdujący się w hennie przed wniknięciem w naskórek).

Poniżej zdjęcia prezentujące proces ciemnienia henny na skórze ze strony hennacat, na 3 różnych częściach ciała, po odpowiednio 12, 24, 36 i 48 godzinach od nałożenia:

Stain-Progression2

 

Henna utrzymuje się od ok. 7 do 10 dni, w zależności, jak długo pasta została na skórze, i w którym miejscu znajduje się tatuaż. Henna najciemniej farbuje wewnętrzną skórę dłoni i podeszwę, następnie dłonie i stopy; im bliżej „środka” ciała, tym kolor jaśniejszy. Barwnik znajdujący się w hennie wnika do naskórka, dlatego jeśli chcemy utrzymać tatuaż jak najdłużej, ważne jest, żebyśmy chronili tą część ciała przed wodą, nakładając oliwkę do ciała lub nawet naturalny olej, np. lniany przed kąpielą unikali długiego moczenia skóry w wodzie.

Jeśli tatuaż już zbladł, można go usunąć używając peelingu.

Jagua

 

Jagua (żel) schnie na skórze ok. 30-60 minut, do tego czasu łatwo ją rozmazać, należy więc unikać kontaktu z ubraniem. Jagua farbuje już od pierwszego kontaktu ze skórą, dlatego bardzo ważne jest, żeby nie rozmazać wzoru przed zaschnięciem żelu.

Jaguę możemy trzymać na skórze krócej niż hennę, od 2 do 6 godzin, żeby uzyskać najciemniejszy kolor. Po tym czasie żel można zmyć ze skóry używając wody i mydła. W przeciwieństwie do henny, z jaguą lepiej nie kłaść się spać – w nocy można bardzo łatwo go rozmazać i następnego dnia znaleźć pełno ciemnych plamek na ciele. Trzeba też uważać pierwszej nocy po zmyciu jaguy – pod wpływem ciepła może odbić się na niemalowanej skórze.

Po zmyciu wzór będzie ledwo widoczny, i będzie ciemniał przez następne kilkanaście godzin do granatowego. O tym, dlaczego tak się dzieje, przeczytasz tutaj. Kolor tatuażu zależy również od rodzaju skóry, wieku, i tego, czy na skórę został wcześniej nałożony np. balsam do ciała (balsamy blokują barwnik znajdujący się w jagui przed wniknięciem w naskórek).

 

Jagua utrzymuje się ok. 7 dni. Barwnik znajdujący się w jagui wnika do naskórka, dlatego jeśli chcemy utrzymać tatuaż jak najdłużej, ważne jest, żebyśmy chronili tą część ciała przed wodą, nakładając oliwkę do ciała lub nawet naturalny olej, np. lniany przed kąpielą unikali długiego moczenia skóry w wodzie.

Jeśli tatuaż już zbladł, można go usunąć używając peelingu.

 

Bibliografia:
www.bodydeco.pl
www.jaguaallnaturalbodyart.com
www.hennacat.com
www.hennapage.com